apteka Poznań Rataje
Porady Farmaceutyczne

PORADY FARMACEUTYCZNE

Jeśli mają Państwo jakikolwiek problem, pytanie, wątpliwość dotyczącą leków lub innych naszych produktów prosimy o wypełnienie formularza, a nasi farmaceuci odpowiedzą tak szybko jak to będzie możliwe. Zapraszamy do korzystania z fachowych porad naszych farmaceutów.


Odwiedziła nas Ciocia która przyjmuje leki przeciwpadaczkowe, przeciwlękowe (Clonazepamum 2mg). Zapomniała zabrać leku, a żaden lekarz rodzinny nie chce wypisać recepty. Ciocia zaczęła się dziwnie zachowywać (boi się wychodzić z domu).

Clonazepamum TZF to silny lek należący do grupy benzodiazepin stosowany głównie w terapii padaczki, ale także w tłumieniu stanów lękowych. Należy on do tej grupy leków, w przypadku których nagłe odstawienie preparatu może prowadzić do znaczącego nasilenia działań niepożadanych czyli do objawów odstawiennych takich jak halucynacje, pobudzenie ruchowe, psychoza, drgawki, zaburzenia zachowania. Dlatego też tak ważna jest ciągłość terapii i konsultowanie wszelkich zmian z lekarzem prowadzącym. W opisanym przypadku jedyną możliwością jest natychmiastowa konsultacja osoby chorej z lekarzem specjalistą, który na podstawie wywiadu bądź posiadanej dokumentacji medycznej stwierdzi czy dalsze leczenie tym lekiem jest wskazane i ewentualnie zaordynuje kontynuację terapii. Jeśli objawy są bardzo nasilone doraźnie można zastosować ziołowe preparaty uspokajające dostępne bez recepty, jednak nie rozwiążą one problemu i nie mogą zastąpić prawidłowej terapii.

Od dłuższego czasu mam problemy z zajadami w kącikach ust. Mam pytanie dotyczące pękających i suchych ust - jaką zastowsować pomadkę ochronną przy tak niskich temperaturach?

Główną przyczyną powstawania zajadów jest niedobór witaminy B2. Powstające pękanie kącików ust może również doprowadzić do nadkażeń grzybiczych. W celu skutecznego zwalczania istniejących zajadów, zalecamy doustną suplementację witaminy B2, a także regularne stosowanie pomadki, która będzie miała działanie przeciwgrzybicze, odkażające oraz przyspieszające gojenie. Dobra pomadka ochronna zapobiegająca pękaniu i wysychaniu ust powinna zawierać oleje roślinne np. olej rycynowy, olej z nasion wiesiołka, które nawilżają i odżywiają przesuszoną skórę. Dodatek substancji takich jak miód i wosk pszczeli sprawia, że na ustach zostaje ochronna warstwa, która chroni przed niekorzystnym wpływem czynników amosferycznych, zapobiegając tym samym wysychaniu i pękaniu. Na rynku dostępnych jest wiele bardzo dobrych pomadek o opisanych powyżej właściwościach m. in. z serii Oeparol, Mythos czy Candi. Zapraszamy serdecznie do naszej apteki, na miejscu na pewno dobierzemy właściwy produkt.

Potrzebuję dobrej maści na ząbkowanie dla rocznego maluszka. Co mogliby Państwo mi polecić?

Godnym polecenia preparatem przy ząbkowaniu w celu łagodzenia dolegliwości bólowych jest lek, który zawiera w składzie lidokainę. Substancja ta wykazuje działanie miejscowo znieczulające, dzięki czemu łagodzi dolegliwości bólowe związane z ząbkowaniem. Dodakowymi składnikami mogą być np. wyciąg z rumianku oraz tymianku, które działają bakteriobójczo, przeciwzapalnie i odkażająco na błony śluzowe jamy ustenj. Żel należy wcierać w bolące miejsca czystym palcem lub wacikiem 3 razy na dobę (max. 6 razy), szczególnie po posiłkach i przed zaśnieciem. Zapraszamy do naszej apteki, z pewnością dobierzemy właściwy dla Pani preparat.

Biorę już drugie opakowanie tabl. antykoncepcyjnych MIDIANA. Przy pierwszym opakowaniu miałam przez cały czas plamienia, przy drugim opakowaniu dostałam krwawienia na 5 tabl przed końcem. Czy jest to normalne, czy powinnam mieć jakieś obawy?

Przypadłość, którą Pani opisała jest jednym z możliwych działań niepożądanych leków antykoncepcyjnych. W ciągu kilku pierwszych miesięcy stosowania tych preparatów, mogą wystąpić nieoczekiwane krwawienia tzn. krwawienia poza tygodniami przerw w przyjmowaniu preparatu. Jeśli krwawienia utrzymują się przez okres dłuższy niż kilka miesięcy ich przyczynę powinien zbadać lekarz ginekolog. Także jeśli pojawią się one po raz pierwszy po kilku miesiącach stosowania preparatu proszę zwrócić się do lekarza. Jeśli krwawienia są bardzo intensywne i w konsekwencji czuje Pani osłabienie także sugerujemy wizytę u lekarza. W takim przypadku też proszę rozważyć suplementację żelaza, ponieważ intensywne krwawienia mogą przyczynić się do jego deficytów.

Czy istnieją preparaty, które są w stanie zahamować laktację?

W przypadku nieprawidłowego przebiegu procesu laktacji, bądź jeśli lekarz stwierdzi inne względy medyczne sugerujące konieczność zahamowania laktacji, stosuje się preparaty dostępne na receptę zawierające np. bromokryptynę. Preparaty te są najskuteczniejsze, ponieważ bezpośrednio regulują równowagę hormonalną. Jeśli chodzi o preparaty dostępne bez recepty istnieją na rynku produkty zawierające wyciąg z liści szałwii. Szałwia zawiera substancje wspomagające i przyspieszające proces naturalnego wygaszania laktacji po odstawieniu dziecka od mleka matki. Po zastosowaniu tych preparatów nie będzie możliwe ponowne rozpoczęcie karmienia piersią, ponieważ substancje zawarte w wyciągu z szałwi przenikają do mleka i mogą być szkodliwe dla dziecka.

Strona: 1 2 3

Zadaj pytanie:

Imię:
e-mail*:
Pytanie:

 

*Adres e-mail nie będzie opublikowany. Wszystkie pytania oraz odpowiedzi są publikowane na aktualnej stronie.

 

Copyright Apteka nad Wartą - 2009-2013 | Polityka cookies

Realizacja: ProEstateSolution